A Fa több ezer éves múlttal rendelkezik , már őseink korából sok feljegyzésben megtaláljuk a fát mint építő anyagot.
De miért ilyen jó alapanyag?
Nagyon egyszerű, a megfelelő tulajdonságai miatt, hiszen a fa rugalmas, kis önsúllyal, viszont magas teherbírással rendelkezik. Hő és hangszigetelése illetve könnyű megmunkálhatósága is kiemeli a többi építőanyag közül.
Hova mit használjunk?
Két fő felhasználási területe van a fának , a kültéri és beltéri.
Szerkezet mint például fedélszerkezetek, teraszok , kocsibeállók építéséhez előszeretettel használunk puha fákat , pontosabban fenyő féléket. A fenyő nagyszerű építőanyag hiszen könnyen megmunkálható , kicsi az önsúlya és erős masszív szerkezeteket lehet vele létrehozni.
Burkoláshoz , amivel szerkezetünket szeretnénk megvédeni az időjárás viszontagságaitól illetve a nem kívánt kártevőktől , ajánlatos kemény fát használni. Gyakran használnak bükk, tölgy illetve akác faanyagot padló, kerítés, ágyás burkoláshoz. Lambéria fedéshez inkább az erdei (Borovi) fenyőt szokták ajánlani a magas gyantatartalma és erős belső szerkezete miatt.
Kizárólag a fa képes a hagyományostól a legkorszerűbb megjelenésre, így képes a megfelelő kezek között bármilyen igényt kielégíteni. Egy szakszerűen kivitelezett , gondosan megtervezett szerkezet képes a kertünk vagy otthonunk fénypontja lenni hosszú évtizedeken át, hiszen csak megfelelő odafigyeléssel és szenvedéllyel lehet értéket teremteni.
Barbara Illés
Ács
Tudtad?
A Notre-Dame fedélszerkezete Tölgyfából készült és több mint 1000 éve áll.
Ezeket a szerkezeteket nem csavarok és szegek tartatják össze hanem a mesteremberek által létrehozott fakötések.