5+1 Tipp a megfelelő magaságyás kiválasztásához és telepítéséhez

Picture of Illés

Illés

  1. A megfelelő méret kiválasztása

A megfelelő méret kiválasztása a legfontosabb, rengeteg tényezőn múlik, hogy milyen nagyságú ágyás lesz a jó választás.

 Fontos átgondolni mit szeretnénk az adott ágyásban termeszteni és milyen mennyiségben, például ha paradicsomot szeretnénk ültetni gondoljunk arra, hogy legyen helye a gyökereinek és a termőföld mennyiség is elegendő legyen (ne száradjon ki hamar, tartsa a hőt).

 Megemlítésre méltó az ágyás körüli közlekedés, ha fal vagy kerítés mellé kerül ne legyen túl széles, hogy kellemesen elérjünk mindent(ez átlagosan 60-80 cm), illetve a hossza se legyen több mint 3-4 méter, hogy könnyen körbe járható legyen.

  1. Az alapanyag kiválasztása

 Nagyon fontos lépés az ágyás építő alapanyagának kiválasztása.

 A fa nagyszerű döntés, hiszen olcsó és kivételes megjelenítést biztosít!

 Két fő alapanyagunk a luc és a vörösfenyő,egy alapos felületkezelés és festés után időtálló szerkezeteket hozzunk létre viszont ha a masszív tartósság a cél akkor érdemes kicsit többet rászánni, a vörösfenyővel készült ágyások akár 2-3 szor ellenállóbbak az időjárással és sárral szemben.

  1. Hová és hogyan helyezzük

Elérkeztünk a hely kiválasztáshoz, itt megint a termeszteni kívánt növénytől függ a leginkább az elhelyezés. Nem feltétlenül tesz jó minden zöldségnek a folyamatos napsugárzás, a saláták például szeretik a kicsit árnyékos helyeket(kerüljük a diófa alá ültetés). 

 Ha több ágyást helyezünk el egymás mellett érdemes nagyobb helyet elhagyni, hogy könnyen tudjunk közlekedni, fűnyírózni(utólag nem tudjuk mozgatni). 

 Zárt aljú virágládákat ha lehet beton vagy járólapra helyezzük, ha erre nincs lehetőség, szükségünk lesz a ládákhoz talpakra, hogy ne süllyedjen meg a talajon (igény szerint díjmentesen szerelünk fel talpakat a zárt aljú magaságyásokra!) 

 A fa szivacsként szívja fel a nedvességet a talajból, így jogos a kérdés, hogy hogyan előzzük meg, hogy ágyásaink ne kapjanak vizet. Egy sor tégla az ágyások alá nagyszerű megoldás, hiszen el elemeli a földtől és eloszlik a súly (nem süllyed meg). Geotextiliát is használhatunk, viszont ügyeljünk, hogy az ágyás közepén vágjunk ki belőle, ne zárjuk el a veteményest a talajtól.

  1. Feltöltés és ültetés

A legjobb eredmény érdekében úgynevezett rétegrendre lesz szükségünk, először is gazoljuk ki és lazítsuk fel az ágyások alatti talajt, bizonyos esetekben szintezésre is szükség lehet.

 A töltés legfontosabb szabálya az, hogy alulról felfelé haladva az egyre gyorsabban bomló szerves hulladékot halmozzuk. 

 Kezdjük a nagyobb rönkökkel, (lehetőleg ne frissen vágott legyen) ezek után gallyak, és egyéb barna hulladékok. A frissen vágott fű és egyéb zöld hulladékok jönnek, majd trágya és jöhet a termőföld akár komposzttal, humusszal keverve.

Ültetésnél ügyeljünk, hogy növényeink kiegészítsék és segítsék egymást.

 A magas növények például árnyékot nyújtanak a napfényt kevésbé tűrő alacsonyabb növényeknek, mások a kártevők, betegségek pusztításának állnak ellen: elriaszthatják a káros organizmusokat, vagy elűzhetik a kártékony bogarakat a kényesebb fajoktól

 Például a paradicsom remek fegyver a káposztamoly lárvái ellen, amik alaposan megrághatják a káposzták leveleit. A káposzta (és a brokkoli, kelbimbó) mellé jó választás lehet még a kapor, ami vonzza a káposzta kártevőire támadó darazsakat.

  1. Karbantartás és gondozás

Ágyások évről évre karbantartást és gondozást igényelnek, ha azt szeretnénk, hogy sokáig szolgáljanak minket.

 Ide tartozik a festés, a napfény kiszivhatja a színt idővel, tehát időnként érdemes átfesteni újra 1-2 évente vagy amikor igényét látjuk.

 Tapasztalatok alapján az ágyás talaja akár 10-20 cm süllyedhet évente, a problémát utántöltéssel orvosolhatjuk.

 Előfordulhat, hogy az idő múltával egy-egy csavar eltörik vagy kilazul, ezt egy új csavar vagy a meglévő behajtásával könnyen áthidalhatók.

    +1.  Kiegészítők

 Bizonyos esetekben szükségünk lehet kiegészítőkre az ágyásokhoz, például futtatókra, kertész asztalra vagy komposztládára.

 Az üvegházban biztosítva van az elegendő napfény és hőmérséklet a növények számára, egy ilyen beruházás akár megsokszorozhatja a termést. Ezek a faszerkezetek képesek ellenállni a legzordabb külső időjárásnak is, a fóliasátorokkal szemben.

 Ezek beszerzéséről mindent megtalál weboldalunkon vagy érdeklődjön írásban vagy telefonon!

Picture of Illés

Illés

Szólj hozzá!

Hasonló cikkek

kerti-tarolo-vidamacs-2

Költséghatékony kerti fatárolók kivitelezése

Faház, garázs, kerti fészer, fatároló és még sokféleképpen nevezhetjük ezt az elengedhetetlen fontosságú kerti fa építményt. Funkcióját nem kell bemutatni, hiszen „a hely soha nem elég” szokták mondani… Fűnyíró, biciklik, szerszámok és az a sok rengeteg értékes dolog amit nem

Tovább olvasom »